Hlavní strana
info@dkv.cz
Tel: +420 597 489 111

Odběr novinek
Ochrana proti spamu. Napište 'ADkmOstS' (rozlišuje se velikost písmen)

Úprava odběrů
Počet odběratelů: 312
Počet fotografií: 244

Představení Geneze divadelního souboru Dividlo
   

Nabídka filmů pro MŠ, ZŠ a SŠ v kině ART
Vážení pedagogové, nabízíme vám možnost vybrat si film podle vlastního uvážení k doplnění učebních osnov nebo jako kulturní akci pro žáky. Film, který není uveden v nabídce, pro vás zajistit nebo nabídneme adekvátní náhradu. Termín promítání si můžete zvolit sami! Dále vám nabízíme audiovizuální přednášky a besedy s filmovým teoretikem, kritikem a publicistou Mgr. Martinem Jirouškem: Témata vhodná k učivu: jazyk český a literatura, úvod do filmové teorie a tvorby, dějepis, občanská vých. Minimální počet diváků je 50.
Elektronické objednávky: zlattnerova@dkv.cz
Poštou: Dům kultury města Ostravy, a.s.; ul. 28. října 124/2556; 709 24 Ostrava
Telefonicky
: 597 489 225 Mgr. Halka Zlattnerová; alespoň 3 týdny předem.

Filmové ukázky s odborným komentářem, nahlédnutí do unikátních dokumentů

1. Karel Hynek Mácha a magie stříbrného plátna

200 let, které nedávno uplynuly od narození našeho největšího básníka vybízí k rekapitulaci jeho literárního i filmového odkazu. František Vláčil a jeho opus – dramatický filmový životopis Mág, spor dvou romantiků: Mácha a Tyl, reklamní kýč a Máj 2008, unikátní němý film Cikáni, Poslední cesta K. H. Máchy. Rekonstrukce Máchovy tváře.

2. Perličky Bohumila Hrabala
Geniální pábitel Bohumil Hrabal očima mladých českých filmařů. Jiří Menzel, Věra Chytilová, Juraj Herz, Evald Schorm a další. Zlatá 60. léta. Hrabal jako herec. 50. léta: Egon Body, Vladimír Boudník. Koloběh života a smrti v nesmrtelném Hrabalově díle. Postřižiny.

3. Havran, havran, Krkavec
Nejznámější báseň a nejproslulejší refrén Nevermore. Geniální básník, stylista, esejista, novinář a spisovatel Edgar Allan Poe a ty nejlepší filmové adaptace jeho slavného díla. Havran (nověji překládán také jako Krkavec), dokonalé veršotepectví v těch nejlepších filmech z celého světa. Vrchlický, Nezval, Macek atd.

4. Romantismus a moderní kultura
Očima filmu k nejvýznamnějším osobnostem světového i domácího romantismu. Erben, Lord Byron, Mácha, Goethe, Hugo. Světoznámé adaptace: Faust, Zvoník od Matky Boží, ale také Svatební košile nebo Strakonický dudák.

5. Lásky a démoni E. A. Poea
Životopisný příběh nejslavnějšího amerického spisovatele, zakladatele detektivky, sci-fi, moderního hororu a geniálního mystifikátora. Filmové ukázky od Felliniho, Cormana, Švankmajera a dalších mistrů obrazové poezie.

6. Totalitní režim a Milan Kundera
Nesnesitelná lehkost bytí versus Směšné lásky. Nákladná zahraniční adaptace kontra zlatá 60. léta. Pavel Landovský, Jan Kačer. Hynek Bočan, Jaromil Jireš. Osudový okamžik roku 1968 a socialistický duch doby. Nahlédnutí pod pokličku dobových poměrů: Žert, Nikdo se nebude smát!

7. Vladislav Vančura a film
Slavný autor Markety Lazarové se osobně zasadil o povznesení české kinematografie. Ukázky z jeho celovečerních filmů (Marijka Nevěrnice, Před maturitou) kontra nejznámější adaptace jeho děl (Marketa Lazarova, Rozmarné léto, Konec starých časů).

8. Proměny Franze Kafky
Tajuplný a symbolický svět proslulého autora Proměny přiblíží nejzajímavější filmové adaptace z celého světa. Proces, Venkovský lékař, V kárném táboře. Legendární český studentský film Postava k podpírání. Kafkovská absurdita pohledem zahraničních i domácích tvůrců.

9. Nikolaj V. Gogol
200 let grotesky.
Revizor, Taras Bulba, Podobizna, Plášť, Vij, Večery na samotě nedaleko Dikanki, kdo by neznal mistra satiry a grotesky. Geniální spisovatel jako věčná inspirace pro světovou kinematografii. Humor i strašidelné náměty ve slovanské poetice. Zapomeňte na hobity, přiházejí bájné ukrajinské bytosti.

10. Film a výtvarné umění
Stříbrné plátno jako ideální paleta pro malbu světlem. Umělecké slohy: kubismus, romantika, gotika, secese, abstrakce, avantgarda v podání mistrů svého oboru. Kameramanské umění versus návrhy dekorací. Od Caligariho ke Caravagiovi, mistři animovaného filmu.

11. Avantgarda ve filmu
Tématická a formální revoluce v dějinách kinematografie. Vždy krok před Hollywoodem. Rusko, Francie, USA, Česko. Klasikové světové filmové avantgardy: Man Ray, Duchamp, Bunuel, Dali, Maya Deren, Hackenschmied, Zahradníček atd.

12. ABCD filmu aneb mediální výchova
Detail, střih, kamera, záběr, filmový pás: základní pojmy ve vývoji filmového umění. Od Příjezdu vlaku ke Křižníku Potěmkin. Principy filmového vidění a kinematografické tvorby. Od antiky až po 21. století. Čínské tapiserie versus Avatar.

13. Film a propaganda
Politika, ideologie a reklama využívající filmové umění jako nástroj k manipulaci davem. Nacistický Triumf vůle, Charles Chaplin, Císařův pekař, pekařův císař. Kde je hranice manipulace a kde začíná svoboda myšlení? Hitler, Stalin, Regan, Schwarzenegger: fanatici filmu a velcí manipulátoři.

14. Literatura a film 2. pol. 20 století
Spisovatel kontra režisér, Ladislav Fuks vs Juraj Herz, Arnošt Lustig vs. Jan Němec. Zlatý věk české kinematografie 60. léta. Obchod na korze, Spalovač mrtvol, Miloš Forman, neorealismus. Antihrdina, sociální tématika, tragikomedie jako zrcadlo doby.

15. Symbolismus
Nesmrtelný odkaz průkopníků moderní poezie, prokletí básníci a jejich filmové adaptace. Opilý koráb, Květy zla, Slavík a růže. Život a dílo osobností jako Rimbaud, Verlaine, Baudelaire, Wilde, Beardsley atd.

16. Surrealismus ve filmu
Oko a břitva, mravenci a ruka: jeden z nejvlivnějších uměleckých směrů. Sen a bezbřehá fantazie, koláž, automatické psaní. Andaluský pes, Bunuel a Salvador Dalí, David Lynch, Jan Švankmajer, Věra Chytilová. Man Ray, Juraj Herz: Panna a netvor vs Kráska a zvíře.

17. Surrealismus po 2. světové válce
Nová vlna surrealismu v USA, Francii, Itálii a Japonsku, Hnutí Paniky: Fernando Arrabal, Roland Topor a Alejandro Jodorowski. Surrealismus a komerční film: Psycho, krimi, horor, Salvador Dali a jeho učinkování v reklamě.

18. Film a komiks
Struktura komiksu a filmového pásu. Prehistorie komiksu: antika, pravěk. Čtyři vraždy stačí drahoušku jako ideálně zfilmovaný komiks. Pán prstenů a jeho autor Peter Jackson. Rychlé šípy vs. Batman. Seriál na pokračování: Fantomas – superzločinec a superhrdina.

19. Tajemství Golema
Tajemstvím opředená postava legend a pověstí znovu ožívá v divákově fantazii: golem jako lidový hrdina a symbol poznání. Jan Werich a socialistický mogul. Unikátní filmové ukázky: Jan Barta, Jiří Brdečka, Slečna golem. Golem a židovská poetika. První Golem z roku 1915.

20. Upíři - historie, fakta a fikce
Fenomén vampyrismu v moderní kultuře, film, komiks, web. Historické kořeny: upíři v antice, středověku a romantismu. Unikátní příběhy slovanských upírů. Drákula vs. historické postavy¨. Upíří princezna, anim. seriál. Upír v díle J.Nerudy a K.J. Erbena.

21. Slovanský filmový horor
Rozdíl mezi žánry: pohádka, horor, sci-fi. Hrůzostrašné pověsti a předchůdci moderního hororu. Definice strachu na základě klasických filmů: Čelisti, Psycho. Animovaný film, Slovanská tradice hororu Polsko, Česko, Slovensko, Rusko. Neslavnější příklady evropských hororů.

22. Pohanské kořeny a film
Funkce a význam lidových rituálů ve společnosti. Víra a pověra, uhranutí a očarování. Postava čarodějnice a její osud ve společnosti. Nejslavnější příklady  jako Matka Johanna od Andělů, Vymítač ďábla, Kladivo na čarodějnice, Pasáček z doliny (Vláčil). Tradice čarodějnických honů ve Slezsku.

23. Spiritismus a magie ve Slezsku
Předválečná škola českého spiritismu. Universalia, Spiriristé v Ostravě-Radvanicích. Hnutí spiritistů v Horním Slezsku v 50. letech 20. stol. Rozvoj okultismu v 19. a 20. století, slavní představitelé, spolky. Novodobá reflexe.

24. Sociální kořeny ve Slezsku
Nejstarší československý film se sociální tematikou Šachta pohřbených ideí z roku 1922 vs Křížník Potěmkin atd. Petr Bezruč, industriální problematika regionu. Srovnání se sociálně industriálními filmy z Japonska nebo Německa.

25. Slovenská nová vlna 60 - 70. léta
Slnko v sieti, Panna zázračnica, Vtáčkovia siroty a blázni, Zvony pre bosých, Boxer a smrť, 322, Lalie polné, Jakubisko, Uher, Barabáš, Solan, Hanák, Havetta...

26. Česká nová vlna – literatura a film
Spalovač mrtvol, Obchod na korze, Intimní osvětlení, Ostře sledované vlaky, Perličky na dně. Menzl, Forman, Passer, Chytilová, Herz, Němec, Škvorecký, Kundera.

27. Animovaný horor v Česku
Jáma, kyvadlo a naděje, Otrantský zámek, Laokon, Krabi, Pomsta, Krysař, Poslední lup, Vůně strachu, Krvavá paní. Švankmajer, Mergl, Brdečka, Barta, Bedřich, Kubal.

28. Gustav Machatý, tvůrce Extase
Portrét geniálního českého režiséra. Ukázky z filmů Extase, Od soboty do neděle, Erotikon. Přínos českého surrealisty Vítězslava Nezvala. Poučená režie Machatý vs. Vl. Vančura.

29. Po stopách Nosferatu
Cestopisná předáška využívající věhlas proslulého díla německé předválečné kinematografie.  Film je dodnes obestřen tajemstvím, které se dá poodhalit díky tomu, že částečně vznikl na československém území. 

30. Film a cenzura: co je a bylo tabu
Poetika němého filmu a první společenské skandály, od nevinného polibku až k aktu. Krev a porno, smrt, opovržení autoritou, nemoc a stáří. Nejkontroverznější filmy všech dob: Saló aneb 120 dnů Sodomy, aj.,vynechané scény,  alternativní sestřihy, co nesmíte vidět.

31. Tance mrtvých / Dance macabre
Mysteriozně tajuplný svět lidské pomíjivosti pohledem mistrů filmového hororu a kreslené grotesky. Zdánlivě morbidní poetika umožní nahlédnout do hlubin lidské existence i každodenních starostí. Filmová alchymie, mistrovství okamžiku a význam věčnosti.

32. Nejzáhadnější knihy světa
Obávané knihy a jejich tajemství. Codex Gigas – televizní seriál Ďáblova lest. Aristoteles a Jméno růže. Maleus Maficarum – Kladivo na čarodějnice. Necronomicon – H. P. Lovecraft , kniha v lidské kůži a další záhadné tisky.

Výběr z přednáškového archivu:
Filmové a literární žánry: sci-fi, horor
Antika na filmovém plátně
H
rdinské eposy
Židovská tématika ve filmu
Brazilští démoni
Filmový Shakespeare
Faust (loutková i hraná verze a další varianty
S
tephen King a jeho neslavnější adaptace

   
Poslední aktualizace 18.09.2018 11:10:37 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.