Šedesátiletá historie plná kultury a umění. Od prvních architektonických návrhů v 50. letech, přes slavnostní otevření v roce 1961 až po současnost. Možná jste tenhle příběh psali i vy…
Počátky ostravského domu kultury
V dubnu roku 1961 doletěl první člověk do vesmíru, vládnoucí Komunistická strana Československa oslavila své 40. výročí a v Ostravě se otevřel největší kulturní dům v zemi.
Tehdejší tisk ho popsal jako bílou loď uprostřed černého města. A jeho oficiální název? Dům kultury pracujících Ostravy.
Jaroslav Fragner
Český architekt, člen tzv. Puristické čtyřky, Devětsilu a Spolku výtvarných umělců Mánes. Profesor na pražské AVU, v letech 1954-58 stál v jejím čele jako rektor. Od 30. let se věnoval rekonstrukcím historických objektů (Karolinum, Betlémská kaple, Pražský hrad).
Některé Fragnerovy stavby jsou řazeny k vrcholům české architektury 20. století.
Je autorem návrhů budovy Domu kultury města Ostravy.
Divadlo v kulturáku
Otevřením kulturního domu na jaře 1961, se počala psát nová významná kapitola v historii ostravské divadelní scény. Dům kultury tehdy disponoval velkým divadelním sálem s kapacitou 580 míst i malým loutkovým sálem, později přejmenovaným podle počtu sedadel na Divadélko pro 120.
Dům kultury pravidelně hostil nejlepší česká divadla a zároveň byl dlouhá léta domovskou scénou ostravského Divadla Petra Bezruče…