Zpět

Barbara Herz, Anna Smékalová Jenom matky vědí, o čem ten život je

A studio Rubín, Praha

  • Čtvrtek 23. září 2021 | 16:00
  • Hotel Palace
  • 90 minut
  • 250 Kč, 190 Kč studenti, senioři, 3 a 4 festivalová představení sleva 30%, 5 a více představení sleva 50 %, slevy se nesčítají a lze je uplatnit jen ze základního vstupné

Jenom matky vědí, o čem ten život je

Love and money, baby!

1. má dvě děti, za sebou traumatizující porod a jasnou vidinu, že je jedno, co kdy studovala a co bude dělat dál, protože děti jsou to hlavní a o žádné ambice přece nejde. 2. žije v divočině ve slaměné chýši, nádobí myje ve vaně, děti rodí sama doma a místo návratu do systému chce raději pro rodinu pěstovat zeleninu. Bio, pochopitelně. 3. otěhotněla na začátku prváku. V jednadvaceti. 4. nakonec poslala rok a půl po porodu otce svého syna do háje. 5. porodila ve dvaačtyřiceti, syna má ráda, ale svou práci taky a je v ní hodně dobrá. Dětská hřiště a řeči matek ji děsí. 6. dlouho neměla život, jen práci, teď má život, ale nemá práci. Zatím píše hru o matkách. A ještě je tu 7., levicová feministka, která šla na první demonstraci pár dní po porodu, ale teď už je, jak sama říká, hodně liberální.

Sedm žen a všechny jsou matky. A matky, ty vědí, o čem je život. Divadelní dokument na pomezí grotesky a tragédie, vycházející z téměř tří let časosběrných rozhovorů. Trapně autentický, i když víme, že autenticita je tak trochu děvka. O tom, jak česká společnost vnímá mateřství a otázky rodinného rozpočtu. O ocenění a závislosti. O tom, co znamená být matkou ve veřejném prostoru. O matkách na piedestalu a taky na střídačce kapitalismu. A samozřejmě o kojící mafii. (A o sexu.)

A jak je to s tou prací během mateřské dovolené?

Po představení následuje krátká diskuse.

premiéra 28. února 2020 v A studiu Rubín

„Scénický tvar je jednoduchý, minimum rekvizit je využíváno velmi názorně a přitom s nadhledem. (…) veškerá pozornost je přirozeně soustředěna na herce. Lucie Andělová, Veronika Lazorčáková a Jiří Kniha se suverénně proměňují v jednotlivé hrdinky jen nasazením brýlí, čepice, změnou výrazu obličeje či gestem ruky. Každý z nich je v projevu trochu jiný, s expresí nebo naopak s ležérností nakládají s různou intenzitou. (…) Společně dokážou zprostředkovat esenci pocitů provázejících mateřství, včetně nechuti, skepse, zoufalství, ale zároveň něhy, rozhodnosti i schopnosti velmi pregnantně pojmenovat problémy. (…) Pro mě jeden z nejzajímavějších divadelních zážitků letošní doby předkoronavirové.“     
Jana Soprová, Divadelní noviny

„Herzová společně se svými kolegyněmi úhel pohledu zaostřuje na problémy, které ovlivňují oba dva rodiče, a to například gender pay gap (rozdíl ve mzdovém odměňování mužů a žen), jenž většinou vede k tomu, že ženy zůstávají na mateřské dovolené a muži jsou živiteli rodiny. Dále se nezapomíná ani na sociálně slabší skupiny, respektive pracující manuálně, přičemž Herzová ukazuje, že ne vždy lze mluvit o budování kariéry. Dochází zde také k boření mýtů, že mateřství je pro ženu dar, se kterým se pojí pouze pozitivně naladěné emoce, ale naopak se zde poukazuje, že může se sebou nést i řadu traumat (spjatých například s porodem nebo s partnerským vztahem).“     
Petra Kupcová, Artikl

 

Foto Patrik Borecký