Beránek a vlk
Jak spolu mohou vlci a chovatelé sdílet krajinu? Na to odpovídá nový dokument Beránek a vlk. Snímek mapuje soužití lidí a vlků ve střední a jižní Evropě. Díky zvyšující se ochraně přírody v posledních dekádách došlo v mnoha evropských zemích k návratu nebo nárůstu již existující vlčí populace.
Film ukazuje příběhy farmářů z České republiky, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Dále přibližuje, jak s přítomností vlků v okolí svých pastvin pracují chovatelé i ochránci přírody v Itálii či ve Španělsku, kde vlci nikdy nevyhynuli. Díky jejich zkušenostem v dokumentu uvidíte i konkrétní příklady efektivního zabezpečení stád.
DISKUZE
Chcete znát podrobněji situaci s vlky v Beskydech? Nebo se na zkušenosti s ochranou ovcí zeptat přímo místního chovatele? V následné diskuzi se můžete ptát na vše, co vás o vlcích a pastevectví v Beskydech zajímá.
HOSTÉ
Na dotazy bude odpovídat beskydský chovatel ovcí Roman Cieślar, koordinátor Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA v Beskydech Michal Bojda a zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti v Beskydech Václav Tomášek.
Roman Cieślar: chovatel ovcí z Bystřice nad Olší. Využívá zabezpečení pomocí pasteveckých psů a elektrických ohradníků.
Michal Bojda: koordinátor Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech a terénní pracovník programu Šelmy v Hnutí DUHA. Vlky a další šelmy mapuje v Beskydech už 16 let.
Václav Tomášek: zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Na Správě se mimo jiné věnuje také řešení škod způsobených velkými šelmami.
Projekce a diskuze je zdarma. Doporučujeme však předem provést rezervaci na pokladně DKMO či online.
Akce proběhne ve spolupráci s Hnutí Duha.